Hava Durumu Değerlerinin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Hava Durumu Değerlerinin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Hava Durumu Değerlerinin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Hava Durumu Değerlerinin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Hava durumu gibi, duygularımız da bazen doğanın kararsız ve kontrol edilemez değişimleri gibidir. Hava durumu koşulları içerisinde anlık olarak süregelen bir şekilde değişen modlarımız ve duygu durumumuz ile en çok ilişkilendirilen istisnasız güneşli bir hava durumudur. Her ne kadar bu bağlantı pek çok insanın düşündüğünden çok daha zayıf olsa da, güneşin etkisinin duygusal anlamda kişileri pek çok açıdan olumlu yönde etkilediği, güçlendirdiği, negatif duygularımızı, stres ve yorgunluk seviyemizi azalttığı kanıtlanmış ve ulaşılmış bir sonuçtur.

Duygu durumumuz ile beraber bizleri de etkileyen her şey gibi, bu durum davranışlarımızı da etkileyebilir. Mesela, mutlu olan kişiler birbirlerine karşı daha samimi ve yardımsever şekilde yaklaşabilirler. Elbette bu durumun kültürel etkenlerinin de etkisinin olmasıyla birlikte, yapılan araştırma da güneşli günlerde yenilen yemek sonrasında kişiler bahşiş vermeye daha yatkın olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.

Kontrolümüz dışında değişen hava sıcaklıklarına uyum sağlama sürecimiz ile beraber bedenimiz ve zihinsel durumumuz bu süreçte farklı tepkiler verebilir. Bunlar; depresyon, öfke, iştah problemleri, duygusal dalgalanmalar, motivasyon düşüşü, yorgunluk ve isteksizlik, uyku düzeninde bozulma yani uyuyamama ya da çok uyku ihtiyacı duyma gibi durumlar yaşanabilir.

Geçiş dönemleri ile birlikte bu durum kişinin uyum süreci için etkili bir süreçken iklim farklılıkları ile beraber yeni süreci hem psikolojimize hem de vücudumuza tanıtmamız önemli bir faktördür. Sıklıkla havanın kapalı olduğu dönemlerde kişilerde daha çok gözlemlenen durumlar; içe kapanıklılık, depresif belirtiler, enerji azalması, motivasyonel düşüş ve duygusallık yaşanmaktadır. Duygu durumumuzda dalgalanmalar hava durumu ile değişkenlik gösteren bir faktördür. Bu durumda kendimizi ne kadar iyi tanıyor olursak hava durumuna bağlı değişen bu değişkenliğin getirmiş olduğu duygusal getirilerini de doğru şekilde yönlendirebilelim.

-          Egzersizlerle güne başlamak önemli bir husustur.

Alacağımız önemli kararlarda bu etkiyi göz önünde bulundurmamız önemli bir etkendir. Motivasyonumuzda düşüşler fark ettiğimiz zaman küçük egzersizler ile güne başlamak önemli. Vücudunuzu gündelik yaşamımızın telaşına maruz bırakmadan önce kendisini harekete geçirmesine fırsat vermemiz gerekli.

-          Hava değişimi ile beraber duygusal atmosferimizdeki düşüklük iki haftadan uzun sürüyorsa dikkat etmek gerekli bir faktördür.

Hava sıcaklığına bağlı performans düşüklüğü yaklaşık olarak iki haftadan uzun sürüyorsa bu konuyu önemsemeyip, ihmal önemli ve gerekli bir husustur. Alınan kişisel önlemler yetersiz kalıyor ise bu konuyla ilgili psikolojik destek almakta fayda var.

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

KLİNİK PSİKOLOG BETÜL PALANCI

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57