Evlilikte yahut ilişkilerde neden heyecan kaybedilir?

Evlilikte yahut ilişkilerde neden heyecan kaybedilir?

Evlilikte yahut ilişkilerde neden heyecan kaybedilir?

  

Evlilikte yahut ilişkilerde neden heyecan kaybedilir?

İnsanı hayatta en çok heyecanlandıran dinamiklerden bir tanesi keşfetmektir, mesela yeni aldığımız bir eşyayı çok büyük bir hevesle alıp kullanırız ve bütün özelliklerini birer birer keşfederiz bu süreç bize çok büyük keyif verir, aynı keyfi yeni çıktığımız bir yolculukta da hissederiz, çünkü bilmediğimiz yolları yürümek, öğrenmek bizi heyecanlandırır.

Evlilik de sevdiğimiz insanla çıktığımız yeni bir yolcuktur, bu yolculukta eşler hem birbirlerini tanır, birbirlerini keşfederler hem de yeni bir yaşam tarzı deneyimlerler. Bu birçok çift için çok heyecan vericidir. Evlilikte yıllar geçip de bu yeni hayatın ve eşimizin bütün bilinmez noktalarını öğrendikten ve alışıldığın dışında bir şeyler olmadığını fark ettikten sonra heyecanımız kalmıyor. Bu birçok evlilikte bu şekilde, eşler her günü bir diğerinin aynısı olarak görüyorlar ve bir döngüde olduklarını düşünüyorlar. Eşlerine ve davranışlarına aşina oldukları için olaylara karşı hangi tutumu sergileyeceklerini biliyorlar, bu da evliliğin monotonlaşmasına ve eşler arasındaki heyecanın yitirilmesine sebep oluyor.

Evliliğimizde heyecan yaşamak için evliliğin taze olmasına gerek yoktur, illa evleneceğimiz insanı tanımıyor olmamıza gerek yoktur. Evlilikte heyecanı sağlan şey evliliğin yeni olmasıyla ilgili değildir, heyecanı yaşatacak olan şey eşlerdir. Evliliğimizde heyecanı geri getirmek istemek ve yeni deneyimlere açık olmak heyecanı dinamik tutan faktörlerdendir. Her evliliğin bir düzeni vardır ve bu düzen çerçevesinde yeni deneyimlere kendimizi açmalıyız.

Eşler evlilikte heyecanı sürekli kılabilmek için neler yapılabilir?

İlişkilerde heyecanı ortaya çıkartan ve pekiştiren şey cinsellikti. Cinsellik çiftler arasında hem bağın güçlenmesini sağlar hem de şehvet sayesinde heyecanı arttırır. Çiftlerin cinsel yaşamına kendi sınırları içerisinde fantaziler ve minik aşk oyunları dahil etmesi heyecanını diri tutacaktır. Eski zamanlara dönüş yeniden flört evresini yaşamak ufak ilişki oyunları heyecanımızın geri gelmesini sağlayacak etkenlerden birisidir.

İmkanlar çerçevesinde eşler beraber yapmak isteyip de erteledileri şeyleri yapmak için fırsat arayabilirler. Daha önce hiç gitmedikleri bir yere tatile çıkabilir, daha önce yemedikleri bir yemeği yiyebilir, birlikte yapmadıkları bir şeyi yapabilirler, birlikte bi kursa yazılmak gibi gibi, koşuya çıkmak gibi, koşudan sonra beraber duş almak gibi J

Motonluktan sıyrılmak için yaşayacağımız yeni deneyimlerde karşılıklı olarak rıza göstermek çok önemlidir, çünkü bir taraf için çekici yahut istenen bir durum olamayabilir bu noktada ortak paydaya ulaşmak için ruh sağlığı uzmanına başvurabilirsiniz.

 

 

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57