BAYRAM SONRASI BESLENME

BAYRAM SONRASI BESLENME

BAYRAM SONRASI BESLENME

 

BAYRAM SONRASI BESLENME

Toplumumuzda  bütün aile bireylerin bir araya geldiği ve muazzam yemeklerle geçen Kurban Bayramı et tüketiminin en fazla olduğu dönemlerden biri olduğu için uzun süren bayram tatili sürecinde  özellikle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Doğru ve yeterli şekilde et tüketiminin olmaması vücut için risk faktörü!

Et , protein ve yağ ağırlıklı bir besin olduğundan dolayı özellikle bayramda hareket de kısıtlı olduğu için vücut besinleri kullanamadığı için vücudun farklı bölgelerinde depolamaya başlıyor. Damarda biriken yağlar ise bizim için en büyük risk. Damar tıkanıklığından  kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığın başlamasında büyük rolü var.

Et tüketiminin artmasıyla beraber sindirim sisteminde hazımsızlık ,şişkinlik ve  kabızlık gibi tepkiler görülebilir.Bu tepkilerin uzun süre devam etmesi  sindirim sistemi dengesini bozduğu için tartıda da kilonuzun fazla çıkmasına sebep  olabilir. Bundan dolayı dengeli beslenmeyi yani et ile beraber lifli besinler olan sebze tüketmeyi ve genel beslenemenizde aralıklı et ve sebze tüketmeniz hem sindirim hem de kilo vermek açısından daha iyi olacaktır.Meyve ise su ve liften zengin olduğu için ara öğün olarak tüketiminiz daha doğru olacaktır.

Yemekleri lezzetlendirmek için fazla yağ yerine taze baharatlar  olan nane –fesleğen-kimyon –kişniş tüketilmelidir.Uzun süre et yoğunluklu yemeklerden sonra akşam yemekleri pişmiş  sebze ağırlıklı olmalı ve porsiyonlar dengeli olmalıdır,  bu sayede sindirim sistemi rahatlayacak ve vücuttaki şişkinlik gibi belirtiler azalacaktır.

Vücudun dengeye gelmesi için muhakkak su tüketiminin arttrılması gerekir.Özellikle sıcak yaz aylarında terlemeyi de düşünerek günlük tükettiğniz su miktarını arttırmalısınız.

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57