Eyvah Depresyonda Mıyım?

Eyvah Depresyonda Mıyım?

Eyvah Depresyonda Mıyım?

 

Eyvah Depresyonda Mıyım?

Hayatın içinde yaşadığımız sorunlar yüzünden perdeleri çekip cenin pozisyonunda yatmak istediğimiz her gün aklımızdan geçen düşünce ‘eyvah depresyona girdim herhalde.’

Bireyler yaşadıkları en ufak olumsuzlukta, yüzleri asıldığında, keyifleri kaçtığında depresyonda olduklarını düşünürler, bir daha hiç mutlu olamayacaklarını zannederler, işlerin asla yoluna girmeyeceğini söylerler. Ancak bunların hiçbiri doğru değildir, yaşanılan günlük duygu çöküşü yani mod düşüklüğü aslında depresyon değildir.

Depresyon ve kaygı pandemi döneminde en çok karşımıza çıkan psikolojik problemdir, depresyonun bir takım belirti kriterleri vardır ve ruh halimiz gibi anlık olarak yaşanılabilen bir durum değildir. Depresyon ciddi bir hastalıktır, sosyal hayatımıza son hız devam ederken moralimiz bozulduğunda hemen içine düşebileceğimiz bir şey değildir. Problemli bir süreçten geçiyoruz, evlere kapandık, okula gidemedik, arkadaşlarımızı göremedik, işe gidemedik belki maaş alamadık, sınava hazırlanamadık… Her birimiz bir şeylerden eksik ve mahrum kaldık. Durduk düşündük, düşündük durduk.  Sonra normalleşmeler başladı bu sefer hep tedirgin olduk acaba-larla çıktık dışarı, rahat edemedik, ve hepimiz bu süreçten daha fazla etkilendik. İştahımız kaçtı, uyku uyuyamadık, bir işe odaklanamadık ve hepimiz kendimizi depresyondayız sandık.

İnsanlar sosyal bir varlık olduğu için konuşma, paylaşma görmezden gelinemeyecek kadar baskın bir ihtiyaçtır, sosyalleşme eksik kaldığı zaman bireyler bundan olumsuz etkilenirler. Ülkemizde, çevremizde, dünyada olan olumsuz olaylardan kaçmak mümkün değil her an her şeye erişimimiz var, bunca olumsuz haberin içinde keyfimizin, iştahımızın hevesimizin kaçması çok doğal. Bu süreçte ruh sağlığımız olumsuz etkilendiğinde, duygu durum ve ruh halimizde iniş-çıkışlar olabilir. Bu durum depresyonda olduğumuz anlamına gelmez.

Peki bu olumsuzluklardan nasıl en az şekilde etkilenebiliriz? Mümkün olduğunca olumsuz haberleri okumaktan kaçının, kafanızı kuma gömün demiyorum ancak haber alma ihtiyacının ötesindeki araştırmalara girmeyin, içinizi karartan diziler izlemekten kaçının, doğayla iç içe olmaya çalışın, bol bol bedeninizi çalıştırın, kendiniz için zaman ayırın, açık havaya çıkın, sevdiklerinizi arayın. Eğer bunların işe yaramadığını düşünüyorsanız psikolojik danışmanlık sürecine gelmeniz faydalı olacaktır.

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57