Mit nedir?

Mit nedir?

Mit nedir?

 

Mit nedir?

‘Mit’ Türk Dil Kurumunca kelime anlamı olarak ‘kuşaktan kuşağa yayılan, toplumun düş gücü etkisiyle zamanla biçim değiştiren’ demektir. Halk arasında ise ‘gerçekliği kesin olmayan ağızdan ağıza yayılan söylenceler’ olarak bilinir. Birçok konuda hepimizin vakıf olduğu mitler vardır. Bir yerde gizem, saklama ve netlik yoksa orda mitler devreye girer.

Cinsel Mit Nedir?

Cinsel mitler bilimsel gerçeklere dayanmayan, hayal gücüyle şekil alan ve kulaktan kulağa yayılan asılsız bilgilerdir.

Cinsel mitler neden oluşur

Toplumumuzun en büyük tabusu olan cinsellik konusunda çok fazla gizem ve saklama eğilimi vardır. Çünkü cinsellik birçok kültüre ve dine göre konuşulmaması gereken bir konudur. Cinsellik halen ‘ayıp, günah, konuşulmaması gereken’ bir konudur. Cinsellik her ne kadar iki bireyin mahremi olsa da konuşmak ve doğrularını öğrenmek ayıplanmamalıdır.

Bu coğrafyada yetişmiş birçok genç küçüklüğünden getirdiği cinsellikle ilgili merakını doğrudan bir büyüğüne yahut deneyimli bireye soramaz, bu kültürümüzce çok yanlış bir davranış olarak nitelendirilir ve ayıplanır. Cinsellikle ilgili soru işaretleri olan bireyler bilgileri doğru kaynaklardan alamaz, merak ettikleri soruların cevaplarını sağlıklı cinsel deneyimleri olan bireylerden değil de kulaktan dolma bilgilere sahip arkadaş ortamından, internet sitelerinden yahut gerçekleri yansıtmayan pornografik içeriklerden alır ve bu durum mitlerin oluşmasına yol açar.

Cinsel Mitlerin Önemi Nedir?

Cinsel mitlerin bu denli önemli olması pek çok bireyin sağlıklı bir cinsel hayat yaşamasının önündeki engel olmasıdır. Cinsel mitler bireylerin cinsel hayatlarında geçekçi olmayan beklentilere girmelerine sebep olur ve bireyler bu beklentiler karşılanmadığında hayal kırıklığına uğrayabilir, kendilerini suçlu ve yetersiz hissedebilirler ve cinsellik deneyimlerinde yoğun kaygı ve başarısızlık korkusu ile cinsel işlev bozukluklarına davetiye çıkarırlar. Cinsel işlev bozukluklarının temelinde biyolojik bir neden yoksa cinsel mitler yatar. Bununla beraber cinsel mitler bireylerin sağlıklı bir cinsel kimlik oluşturmasında önemli yer tutar, zamanla cinsel ilişkiyi belli biçimlere zorlar ve cinsel ilişkinin kalitesini düşürür. Cinsel mitlerin yerine doğru cinsel bilgilerin konulması bireylerin cinsel sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.

Cinsel mitleri nasıl yok edebiliriz

Cinsel terapide cinsel mitlerin yok edip yerine doğru ve bilimsel bilgilerin konması hedeflenir. Cinsel terapi öncelikle bireyler arasındaki ten uyumunun ortaya çıkmasını hedefler cinsel terapi uygulayıcısı çiftlerin inandığı cinsel mitleri ve cinsel mitlerin yol açtığı sorunlara karşı bireylere farkındalık kazandırır. Bireyler farkındalık kazandıkları konularda gelişime ve çözüme daha yakın olurlar. Bu yüzden cinsel terapinin ilk aşaması çiftler arasında mitlere kimin daha çok inandığının ve bunun yol açtığı zararların saptanması ilk adımdır.  Cinsel mitlerden kaynaklanan cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde cinsel terapi uygulayıcısının rolü büyüktür. Cinsel terapist bireylere cinsel eğitim, cinsel bilgilendirme ve düzenli ev ödevleri vererek cinsel mitlerden kaynaklanan cinsel işlev bozukluklarının ortadan kalkmasını sağlar.

 

 

 

 

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57