Sağlıklı Bir İlişkinin En Temel Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı Bir İlişkinin En Temel Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı Bir İlişkinin En Temel Özellikleri Nelerdir?

 

İkili ilişkilerimizde ilişkinin sağlıklı olabilmesi için dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır. Bu ikili ilişkilere romantik ilişkiler de dahildir. Romantik ilişki birbirine karşılıklı sevgi ile bağlı iki kişinin birlikteliğidir. İlişkinin sağlıklı bir yapıya sahip olmaması taraflardan birine ya da her iki tarafa da zarar verebilir. Bunlar bir ilişkide sahip olunması gereken en temel nitelikleridir.

 

Sağlıklı Bir İlişkinin En Temel Özellikleri

1)Saygı:

 Karşılıklı saygı bir ilişkinin olmazsa olmazları arasındadır. Partnerinizin daima sınırlarınıza ve kişiliğinize saygılı olduğundan emin olmalısınız. Aynı şekilde sizde karşınızdaki kişinin sınırlarına ve kişiliğine saygı duymalısınız. Saygının olmadığı bir ilişki iki taraftan biri için fazlasıyla kırıcı ve yıpratıcı bir ilişki olacaktır.

2) Zaman yaratabilmek:

Bir ilişkide iki tarafta bu ilişki için zamanından verebilmelidir. Hayatınızdaki insana vakit yaratamıyorsanız ya da partneriniz sizin için zaman yaratamıyorsa taraflardan biri değersiz hissedecektir.

3) Sınırlar:

İlişkide sınırlar önemlidir. Sizin de partnerinizin de belli sınırları olmalı. Partneriniz nerede duracağını, neyin sizi kızdıracağını, üzeceğini, kıracağını bilmeli ve bu sınırlara dikkat etmelidir. Aynı şekilde siz de bu sınırları aşmamalısınız. Sınırlar ilişkiye mesafe koymaz ilişkiyi korur ve ömrünü uzatır. Sınırların belli olmadığı ya da taraflardan birinin sınırlara riayet etmediği ilişkilerde kavga eksik olmaz.

4) Ortak ilgi alanları:

İlişkinizde partneriniz ile bir uyum içerisinde hareket edebilmelisiniz. Ortak ilgi alanlarınız olmalı. Birbirinden taban tabana zıt iki insan bir süre sonra ilişkilerinde kısır bir döngüye girecektir. Ortak ilgi alanlarınızın olmaması hiçbir zaman olmayacağı anlamına gelmez. Birbirinizin bilmediğiniz yanlarını keşfetmelisiniz. Böylece ilginizi çekecek şeylerle karşılaşacaksınız.

5)Özel Alan:

Ortak ilgi alanları, beraber vakit geçirebilmek, hayatımızdaki insana zaman yaratabilmek ne kadar önemli ise de kişinin hayatında tamamen kendine ait bir alanı da olmalı. Birbirine özel alan yaratmayan çiftler bir süre sonra ilişkilerindeki heyecanı yitirmektedirler. Kendi arkadaşlarınız olsun, aynı şekilde partnerinizin de. Sürekli aynı ve ortak bir arkadaş grubu ile vakit geçirmek ilişkiyi monotonlaştırabilir. Farklı ilgi alanları, kendinize ayrılmış bir vakit ilişkinin sağlığı açısından önemlidir.

6) Kendini Açabilmek:

Partnerimize rahatça kendimizi açabilmemiz çok değerlidir. Karşımızdaki insanın bizi yargılamadan dinleyeceğini bilmek duygu ve düşüncelerimizi içimizden geldiği gibi anlatabilmemizi sağlar. Partnerimiz bizim hayattaki yol arkadaşımızdır. Kendinizi rahatça açamadığınız bir kişi ile ilişki yürütmek sizi çok yoracaktır.

7) Aynı Doğrultuda Beklentiler:

Partneriniz ile ortak bir beklenti içerisinde olup olmadığınıza dikkat etmelisiniz. Gelecekle ilgili planlarınızın ne derecede örtüştüğü ilişkinizin ömrünü belirleyecektir. Siz evlenmek isterken o istemiyorsa, o çocuk isterken siz istemiyorsanız ilişki gelecekle ilgili planlarınızı gerçekleştirmeye karar verdiğiniz noktada sonlanacaktır.

8) Hatayı sadece karşı da aramamak:

Hatayı daima karşı tarafta aramamak gerekir. İlişkinizde bir problem varsa, bir şey için kavga ettiyseniz bunun sebebini iyi araştırmalısınız. Sinirliyken genelde karşı tarafın hatalı olduğu yanları görürüz. Sakinleştikten sonra dingin bir kafa ile iki tarafında hatalı olduğu yanları görmeli ve bunun üzerine neler yapabileceğinize bakmalısınız.

9) Destek:

Hayatınızdaki kişinin zor zamanlarında ona destek olmak çok önemlidir. İhtiyaç duyduğu anlarda elinizden geldiğinizce onun yanında olduğunuzu hissettirin.

10) Empati:

İlişkinizde karşı tarafın ısrarla hata yaptığını düşünüyorsanız empati yapmayı deneyin. Ne şartlar altında bu kararlara vardığını, ne hissettiğini, ne düşündüğünü anlamaya çalışın. Empati yapabilmek birçok durumu çözmenizde yardımcı olacaktır.

 

Ne Zaman Bir Uzmana Başvurulmalı

İlişkiniz yukarda okuduklarınızın birçoğunu karşılamıyor, sizi veya partnerinizi artık yormaya, kırmaya, üzmeye başladıysa ve her şeye rağmen ilişkinize bir şans daha vermeyi istiyorsanız bir çift danışmanlığı almanız önerilir.

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57