OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK İÇİN BESLENME ŞART

OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK İÇİN BESLENME ŞART

OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK İÇİN BESLENME ŞART

OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK İÇİN BESLENME ŞART

 

Bağışıklık sistemi normal şartlarda da vücudu  bakteri , virüs , parazit ya da mantar gibi vücudu hasta edecek tüm faktörlere  karşı  belli ölçüde korumayı hedefler.Bazen  koruma zayıflar ve hastalıklar oluşmaya başlar.

Çocuklarda bu durum sık sık değişir , vücut büyüme ve  gelişme çağında olduğu için  bağışıklığı desteklemek bu dönemde önemlidir.

Düzenli Kahvaltı

Düzenli kahvaltıda sadece çocuklar için değil yetişkinler için de çok önemlidir.Sabah erken saatlerde alınan besinler vücudun güne enerjik başlamasını sağlayarak , bağışıklık hücrelerine de enerji verir ve gün boyu vücudumuzdaki her hücrenin daha aktif kalmasını sağlar. Ayrıca yapılan erken kahvaltı beyni de besleyerek çocukların derse odaklanmasını destekler.

Omega-3 den Zengin Beslenme

Omega-3 vücudumuz tarafından üretilemeyen fakat vücudumuzun hep ihtiyaç duyduğu bir besin  grubudur.Özellikle beyin fonksiyonları için tüketmemiz gereken aynı zamanda da vücudun direncini arttıran omega- 3 yağları en fazla balıklarda bulunur.Ayrıca ceviz-ıspanak-semiz otu - yumurta-yoğurt keten tohumu gibi besinlerde de bulunmaktadır.

Güçlü Bağışıklık için Bağırsakları Besleyin

Bağırsaklarda bulunan mikrobiyota dediğimiz bir sistem var.Bu sistemde yararlı ve zararlı dediğimiz bir mikroorganizmalar bulup denge halinde çalışarak öncelikli bağırsaklar olmak üzere vücudumuzu koruyor.Bu  yararlı mikroorganizmalar sayesinde bağışıklığımız normal seviyelerde çalışır ve vücudumun hastalıklara karşı korumasında görevlidir.Eğer bağırsaklarda yararlı mikroorganizmalar daha fazla ise vücudun koruması daha iyi diyebiliriz ve bu yararlı bakterileri özellikle beslenme ile desteklemek mümkün.Her gün düzenli B12 vitamininden zengin yoğurt , tam tahıllı ürünler(bulgur, tahıllı ekmek, çorba) , bağırsak dostu lifler olan sebze , vitamin deposu olan 2 porsiyon meyve ve kaliteli portein olan yumurtayı günlük tüketilmesi gerekir.

 

Paketli Ürünler Yerine Ev Yemeği

Bağırsakları rahatlatacak besinler olduğu gibi rahatsız eden ve kötü mikroorganizmaları arttıran besinler de var.Paketli gıdalar ,şekerler , yapay şeker içeren tüm ürünler , margarin  gibi.İşlenmiş her ürün bağırsaklarda kalıntı bıraktığı için kötü mikroorganizmaları arttıracaktır.Okul döneminde kahvaltıyla güne başlayıp okul sürecinde çocuklara cazip gelen paketli ya da fast food ürünler yerine  evden yemek ya da atıştırmalık götürülmesi bağışıklık için çok daha iyi olacaktır.Çünkü sağlıklı bir vücut sağlıklı beslenmeden geçer.

 

KONYA DİYETİSYEN 

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57