Ruhsal Detoks Önerileri Nelerdir?

Ruhsal Detoks Önerileri Nelerdir?

Ruhsal Detoks Önerileri Nelerdir?

 

Ruhsal Detoks Önerileri 

1.      Zihninizi Dolduran Kalabalık Kelimelerden Kurtulmak:

-          Dışarı aktaramadığımız duygu ve düşüncelerimiz bilinçaltında fazlaca yer kaplar ve zihnimizin yavaşlamasına neden olur.

EGZERSİZ: Bir kağıt alın ve aklınızdan geçenleri düşüncelerinizi sıralamaya çalışmadan akışına göre yazın. Kağıdınız dolduğunda, yaklaşık 2 dk. sonra ara verin, gözlerinizi kapayın ve derin bir nefes alın. Gözlerinizi açın ve kağıda bakın. Analiz yapmadan, kendinize sorun: “kendime nasıl bir mesaj vermek istiyorum?”

 

2.      Göz Egzersizleri:

-          Yürüme sadece ayakların hareketi değil, ruhsal olarak hafifleten ve aynı zamanda da gözleri harekete geçiren bir eylemdir. Bu göz hareketleri, beynin iki yarım küresini eş zamanlı hareket ettirir, duygusal şok, olumsuz düşünceler ve sabit fikirler sebebiyle gerçekleşen nöronların blokajını kaldırır ve devamında nöronları yeniden organize eder.

EGZERSİZ: Kendinize 20 dk. Ayırın ve dışarı çıkın. Ne yavaş ne de hızlı, normal bir tempoda yürüyün. İki dakika boyunca diyaframınızı gevşeterek nefes almanıza odaklanın; ağır ağır, derin derin. Soluk alıp vermenizde başka bir şey düşünmeyin. Bu fiziksel durum, içsel gerginliğinizi dindirecektir. Daha sonra yürümeye devam edin, kafanızı çevirmeyin ve sadece gözlerinizi hareket ettirerek sanki bu çevreyi ilk defa görüyormuşçasına etrafınızdaki şeyleri inceleyin. Yavaş yavaş düşünceleriniz berraklaşacak ve zihniniz temizlenecektir.

 

3.      Teknolojiye Ara Verin:

-          Yapılan araştırmalara göre teknoloji kullanımının artmasıyla beraber bilinçaltına daha yoğun düşüncelere maruz kalmakta ve bu düşünceler de bireylerin depresyon ve kaygıya olan eğilimlerini arttırmaktadır.

EGZERSİZ: Her gün en az 1 saat teknolojiye ara verin, telefon, tablet, bilgisayar, televizyon olmadan kendinizle zaman geçirin ve anlık duygularınıza odaklanın.

 

 

KONYA PSİKOLOG 

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57