Dijital Dünya Çocuklarimizi Psikolojik Olarak Etkilemekte….

Dijital Dünya Çocuklarimizi Psikolojik Olarak Etkilemekte….

Dijital Dünya Çocuklarimizi Psikolojik Olarak Etkilemekte….

Dijital Dünya Çocuklarimizi Psikolojik Olarak Etkilemekte….

Günümüzde dijital dünya bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar ilerleyen bir serüven haline gelmis bulunmakta. Televizyon, tablet, bilgisayar vb. tüm dijital dünya iyi yönleri kadar çocuklarimizi etkileyen  durumlari da vardir. Televizyon tablet gibi geleneksel teknolojilerin kullanim süresindeki artisin ve izlenen içeriklerin, çocuklarin gelisimi, saglik  ve psikolojik olarak olumsuz etkiler ide oldugu bilinmekte ve son yillarda bu daha da yayginlasmakta, yayginlasan bilgisayarin yaninda tablet ve akilli telefonlar gibi modern dünyaya ayak uydurma çok küçük yaslarda oldugu ve sürelerinin fazlaca oldugu için çocuk sagligini tehlikeye atmaktadir.

 Modern teknolojik cihazlarin kullaniminin da çocuklar için hem yararli oldugu hem de saglik riskleri tasidigi yapilan bir çok  çalismalarla kanitlanmistir. Çocuklarin teknolojik cihazlari uygun olmayan süre, siklik ve farkli durus pozisyonlarinda kullanmalarinin gelisimsel problemler, yeme problemleri, davranis problemlerine fiziksel ve uyku sorunlari gibi saglik riskleri dogurdugu görülmektedir.

Bebeklik döneminde baslayan ve ergenlik hatta bir ömür süren serüven  saglikli yasami gelistirmek için dijital dünya da kullanilan televizyon, tablet ve bilgisayar gibi dijital dünyanin  kullaniminin süre, siklik ve içeriklerinin  ailesinin gözetim altinda olmasi gerekmektedir. Bebeklikte baslayan ‘televizyon olmadan asla  yemek yemez, disarida tableti olmazsa huzursuzlanir…’  aslinda bunlari biz istemsiz bir sekilde bebeklik durumundan baslayarak kendimiz ögretiyoruz. Sosyal çevrenin vermis oldugu durumlarda etkileniyor. Kritik yas dönemlerinde çocuga verilen tablet bilgisayar veya akilli telefonlar çocugun psikolojik yada fizyolojik asilmayacak durumlari dogurabilir. Kritik dönem olarak 0-3 yas arasinda çocuklarimizi ekrandan uzak tutmamiz gerekmektedir. 

Bunun yaninda alistirma yerine yeterli fiziksel aktivite, yasina uygun oyunlar, daha  saglikli beslenme, iyi uymasi için gerekli temizlik ve hijyen  ve besleyici bir sosyal çevre saglanmasi önemlidir. Dijital dünyadan daha önemlidir.

Psikolog Abdullah Duysak

 

 

 

konya psikolog

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57