Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

 

Çocugunuz yalan mi söylüyor? Her geçen gün daha fazla yalanini mi yakaliyorsunuz? Gelin çocugunuzun yalan söylemesinin sebeplerini derinden inceleyelim.

Gelisim sürecindeki kritik dönemlerde çocuklar aldiklari olumsuz geribildirimler sonucunda olagan disi tepkiler verirler. Bu olagan disi tepkilere davranis problemleri denir. Çocukluk döneminde en sik görülen davranis problemleri arasinda ise yalan söyleme, asirma, tirnak yeme, saldirganlik vardir. Aldiklari olumsuz geribildirimlerden dolayi davranis problemi sergileyen çocuklar hem kendileri hem de baskalari için tehlikeli olabilirler. Bunun sonucunda özgüven kaybi yasayabilir, sosyal iletisimi olumsuz etkilenebilir ya da topluma uyum saglamakta güçlük çekebilirler. 

Peki çocuklarinizin yalan söyledigini fark ettiniz hatta kizdiniz ve çesitli cezalar uyguladiniz. Ama herhangi bir degisiklik olmadigi için sinirli ve endiselisiniz. O halde neler yapabilirsiniz?

-          Yalan söyleme davranisini erken dönemde tespit etmek önemlidir. Nedenlerini ögrenmek ve davranisin kalici hale gelmemesini saglamak açisindan önemlidir.

-          Çocuk psikologlari ve aile sürekli is birligi içinde çalismalidir.

-          Yalan söyleme davranisini tespit etmek için ev yasami, günlük hayatinda etkilesim içerisinde oldugu kisiler, ögretmeni ve akran gruplari gibi kaynaklara bakilmalidir.

-          Dogru söyleyen çocuk, ceza almayacagini, ailesi ile olan iliskisinin bozulmayacagini, aile ile güven ve dürüstlük üzerine bir iliski kuracagini bilmesi gerekir.

-          Yalan söylemek aile ile çocuk arasinda sorunlu bir iliskinin ve güven eksikliginin göstergesidir.

-          Çocugunuzun motivasyonu için dogru söyledigi sözler üzerinde daha net olunmalidir.

-          Çocugunuzla daha net ve davranislarini üzerine akici sekilde konusulmalidir.

Psikolog Abdullah Duysak 

 

 

KONYA PSIKOLOG

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57