OYUN TERAPISI NEDIR?

OYUN TERAPISI NEDIR?

OYUN TERAPISI NEDIR?

 

OYUN TERAPISI NEDIR?

Oyun terapisi, çocuklarin oyun oynayarak duygularini ve yasadiklari sorunlari disa vurmalarini, bunlarla yüzlesmelerini ve çözüm yollari bularak bas etmelerini saglar. Oyunu çocuklarin kendilerini ifade etmede dogal bir araç olarak kullanir.

Oyun Nedir?

Oyun, çocugun deneyimleyerek kendi kendine ögrenmesini saglayan, geçmisi canlandiran, iç dünyasini disa vurmasina yardimci olan sosyallesme aracidir. Çocuk oynadigi oyunlarla sorumluluk alir, toplumsal kurallari ögrenir, duygu ve düsünce dünyasinda kontrol saglar.

Çocuklar Neden Oyun Terapisine Ihtiyaç Duyar?

Çocuklar yasadiklari olaylari, hissettikleri sevinç, üzüntü gibi duygulari yetiskinler kadar net konusamazlar. Bu yüzden yetiskinler için kullanilan terapi teknikleri çocuklara uygulanmaz. Kendilerini ifade etmenin en kolay yolu olan oyun ise çocuklar için büyük bir firsattir. Oyun terapisi, oyuncaklari kullanarak kizginliklarini, korkularini, üzüntülerini, endiselerini disa vurmalarini saglar. Böylece çocuk, ögrenme ve oyun oynama becerisi kazanir, zihinsel kapasitesi artar, katarsis (duygusal bosalim) yasar ve farkindalik kazanir. Bilinmelidir ki çocugun terapi odasinda oynadigi oyun ile evdeki oynadigi oyun farklidir. Oyun terapisinde çocugun tercih ettigi oyuncaklar, bu oyuncaklarin kullanilis sekli, bu oyuncaklarin soyut/somut anlamlari ve en önemlisi sembolik anlatimlari okuyabilen bir oyun terapisti tarafindan bunlarin çözümlenmesi oyun terapisini farkli kilar.

 

 

PSIKOLOG ABDULLAH DUYSAK

 

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Paşa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

KONYA ÇOCUK PSIKOLOJISI

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57