Beyin gelişimini destekleyen besinler

Beyin gelişimini destekleyen besinler

Beyin gelişimini destekleyen besinler

Beyin gelişimini destekleyen besinler

Sağlıklı beslenme vücudumuzda olduğu gibi beyin gelişimi için de önemlidir. Beyin fonksiyonları gelişimi anne karnından itibaren ömür boyu devam eder. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde beyin fonksiyonlarının gelişimi için mutlaka tüketilmesi gereken besinler vardır.

 Özellikle omega-3 açısından zengin olan  somon beyin ve sinir sistem için gerekli olan bir besindir.Omega-3 vücudumuz tarafından sentezlenemez fakat vücut için gereklidir.Omega-3 somon haricinde ceviz , kabak çekirdeği, lahana ve ıspanak  gibi besinlerde de bulunur.

  İyi bir protein kaynağı olan yumurta ise içeriğindeki kolin bileşeninden dolayı beyinde öğrenme ve hafıza için düzenli tüketilmelidir.

Tam bir demir deposu olan kırmızı et,  konsantrasyonu artırmak için düzenli tüketilmesi gereken bir besindir.

Beyin için gerekli olan enerji glikozdan saglanir.Saglikli glikoz içeriği ile tam tahıllı ürünlerini örnek gösterebiliriz.

Hepimizin bayılarak yediği yer fıstığı,  güçlü bir antioksidan olan E vitamini deposudur.E vitamininin beyin hücrelerimizi koruyucu etkisi vardır.

Sağlıklı beslenme; sadece kilo almak ya da vermek için bir araç değil, daha konforlu ve özgür bir yasam için amacımız olmalıdır.

 

Diyetisyen Hatice Altunsoy

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57