VAJINISMUS NEDİR?

VAJINISMUS NEDİR?

VAJINISMUS NEDİR?

VAJINISMUS NEDIR?

Vajinismus, cinsel ilişkinin olumsuz yönde olmasına ya da hiç olmamasına neden olan vajinal kaslarda istemsiz kasılmaların olduğu bir bozukluktur. Bu cinsel işlev bozukluğu yaygın olarak görülen kadın psikoseksüel sorunlarından biridir. Vajinismus yasayan kadınlar, cinsel birleşme denemesi sırasında ortaya çıkan ileri derecedeki fiziksel acının yani sıra, psikolojik acıyı da şiddetli düzeyde hissederler. 

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismusun altında yatan en önemli neden ağrı korkusu olabileceği gibi su an bilinmeyen bir kaynak da olabilir. Bu da cinsel yanıtın olumsuz bir biçimde oluşmasına neden olur. Ardından yaşanan anksiyeteye panik ve kaçınma davranışı eşlik eder. Cinsel bilgisizlik veya yanlış bilgilenme sonucu oluşan önyargılar da vajinismusa yol açabilmektedir. Cinsel eğitimsizlik, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamaları, genel cinsellik anlayışındaki tabular vajinismusun altyapısında yatan nedenler olarak görülmektedir.

Vajinismusla Nasıl Bas Edebilirim?

Fobik unsurlar, olumsuz koşullanma, suçluluk duygusu, ağrı korkusu gibi bağlantılı psikolojik sorunları cinsel terapi ya da bilişsel davranışçı terapi müdahaleleri yoluyla gidermek mümkündür. Terapiler sistematik duyarsızlaştırma, ve gevşeme egzersizlerinden oluşur. Bunun yani sıra bilişsel yeniden yapılandırma, cinsel eğitim, cinsel terapi ve ev ödevleri de terapinin içeriğinde olan yöntemlerdir. Ayrıca cinselliğin doğal bir aktivite olduğuna yönelik bilgi ve inanışları arttırmak amacıyla kişiye eğitim vermek vajinismusla basa çıkmanın önemli unsurlarındandır.

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57