BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN  BESİNLER NELERDİR?

BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN  BESİNLER NELERDİR?

BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN  BESİNLER NELERDİR?

BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN  BESİNLER

Dengeli bir beslenme, sağlıklı hayatin temelidir. Bu kış aylarına girdiğimiz dönemlerde hastalıklardan korunmak amacıyla farklı besinler,çaylar,vitaminler deneriz ama önemli olan yeterli ve dengeli beslenmektir. Yetersiz ve dengesiz beslenme bağışıklığı azaltir. Bağışıklık hücrelerinin üretimi için kaliteli proteinlere ihtiyaç vardir. Ayrıca vitaminlerin antioksidandan zengin olması da bağışıklığın artmasında etkilidir. Peki bu sadiğimiz özelliklere sahip olan besinler nelerdir?

  • Yoğurt , içerisinde sağlıklı bakteriler içerdiğinden dolayı sağlık için önemlidir. Bağırsaklar son dönemlerde ikinci beyin olarak kabul edildiği için bağışıklığı doğrudan etkilerler. Bağırsağın ya pisini korumak için yoğurdun düzenli tüketilmesi gerekir.
  • Balık, içeriğindeki omega 3 yağ asitlerinden zengin olduğu için bağışıklığın desteklenmesinde önemli bir besindir.
  • Ispanak, C ve E vitamininden zengin olup ayrıca antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklığı destekleyici özelliği vardır.
  • Sarımsak, enfeksiyonlara karşı güçlü antioksidan özelliğe sahip besinler grubuna girer. Tansiyon düşürücü etkisi olduğu için düzenli ama az miktarda tüketilmesi bağışıklık için önemlidir.
  • Kivi, C vitamini deposu olup hastalıkların önlenmesinde büyük bir rolü vardır.
  • Ihlamur , içeriği yüksek etkili bitki çaylarından hastalığın önlenmesinde önemlidir.
  • Narenciye , A-C-E vitaminlerini içerdiği için bağışıklığı destekler.
  • Zencefil , antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı bağışıklık güçlendirici etkiye sahiptir.

Bu besinler, günlük besin tüketimimizin yanında ek olarak düzenli tüketmemiz gereken besinlerdir. Her bir besinin fazla ya da az kullanımı vücuda ters etki yapabileceğinden ve  bu dengesizliğin bağışıklığımızı azaltıcı yönde etkisi olabileceğinden dolayı bu besinleri dengeli ve düzenli tüketmeye dikkat edelim.

 

Diyetisyen Hatice Altunsoy

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57