Sosyal Ağlar Evlilikleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Ağlar Evlilikleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Ağlar Evlilikleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Ağlar Evlilikleri Nasıl Etkiliyor?

     Günümüzde artık birçok kişi arkadaşlarıyla görüşmek, arkadaşlarının fotoğraflarına ve iletilerine bakmak, mesaj göndermek ve almak, eğlenmek, bos zamanını değerlendirmek, bilgiye erişmek, gündemi takip etmek gibi amaçlarla sosyal ağları kullanıyor. Sosyal ağlar, bos vakitleri değerlendirme, eğlence, sohbet, bilgi alışverişinde bulunma, gündemi takip etme gibi amaçlar için önemli bir araç haline gelmiş durumda.

    Son zamanlarda sosyal medyanın hayatımıza yerleşmesiyle evliliklerde bu durumdan etkilenmeye başladı.

   Sosyal medya hayatımıza bu kadar yerleşmeden önce insanlar arasındaki iletişim çok daha kuvvetliydi. Kişiler telefonda bir şeylerle uğraşmak yerine birbirleri ile sohbet etmeyi tercih ediyorlardı ancak simdi sürekli bir şeyleri takip etme, telefon aracılığıyla birbirleriyle muhabbet etmeyi tercih eder durumdalar ve durum en çokta çiftler arasındaki iletişimi olumsuz etkiler duruma geldi ve çiftler arasında bir takım yeni problemler ortaya çıkmaya başladı. 

    Çiftlerin sosyal medya hesaplarından yaptığı şeyler, konuştuğu kişiler ve sosyal ağlar aracılığıyla yaptıkları pek çok şey ilişkilerindeki en önemli sorunlar haline gelmeye başladı. Evliliğinde beklentilerinin karşılığını bulamayan kişiler sosyal medya aracılığıyla çok daha kolay şekilde aldatmaya yönelir oldular. Özellikle bireylerde kuskunun artmasına ve sürekli telefon kurcalama ihtiyacı dogmaya başlandı. Evliliğinde sıkıntı olan çiftlerde ise iletişim konusunda sıkıntılar gündeme gelmeye başladı. Çiftler bu sorunlardan uzaklaşmak adına kendilerini sosyal medyaya vermeye başlıyorlar ve sorunlarından uzaklaşma çabası içerisine giriyorlar ancak bu davranış evliliklerinde daha çok yıpranmalara sebep olabiliyor. 

       Tıpkı televizyon, bilgisayar gibi sosyal medya ve sosyal ağlar da kişinin tüm ilgi ve dikkatini kendi üzerinde toplayarak aile içinde iletişimi ve eslerin birbiriyle paylaşımını azaltan bir unsur ve kişide bağımlılık oluşturma özellikleri var.

Bunun yani sıra, Aşırı sosyal medya kullanımı da duygu durum bozukluğuna yol açabiliyor. 

       Alkol-madde bağımlılığı gibi, internet ve sosyal medyanın aşırı ve sürekli kullanımı sonucunda gelişen bağımlılıklar çeşitli uyum sorunlarının yani sıra duygu durum bozuklukları, algı bozuklukluları gibi problemlere kadar varabilmektedir.

     Çiftler arasında herhangi bir sıkıntı olmasa bile kişiler birbirlerine vakit ayırmaktansa ellerinde telefonla uzun süre geçirmeyi tercih ediyorlar ve aralarındaki iletişimi, heyecanı öldürmeye başlıyorlar. Evlilikte bir taraf sosyal medyada özel hayatlarını açığa sermeyi sever iken diğer taraf ilişkilerini ve hayatlarını daha özel şekilde yasamak istiyor olabilir ve bu durum da esler arasında sıkça tartışma konusu haline gelebilir. 

     Evliliği korumak adına esinizle ilgilenmek, birlikte sosyal aktiviteleri arttırmak, birlikte hoşlandığınız şeyleri yapmak, iletişiminizi arttırmak, birbirinize saygılı olmak, birbirinize açık olmak ve güven vermek, sevginizi göstermek ve sosyal medya kullanımının dozunu ayarlamak çok önemlidir. Aksi takdirde ilişkideki problemler boşanma kararı alınması noktasına kadar gelebilir.

 

Klinik Psikolog Betül Palancı

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57