Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Öneriler

Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Öneriler

                      Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Öneriler

                                            Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Öneriler

Hepimizin zaman zaman zorlandığı durumlar mevcut, gündelik hayatın stresiyle baş etmekte zorlandığımız durumlar, koşullar her daim hayatımızda var olabiliyor. Bu durumlara karşı kendi iç huzurumuz tehlikeye girebiliyor. İnsan olmanın ve bu dünyada yaşamanın güzelliklerinin yanı sıra zorlayıcı hayat şartları da mevcuttan doğuyor. Zorlayıcı yaşam olaylarına karşı stresimizi ne kadar iyi yönetebilirsek o kadar iyi psikolojik sağaltımı dağlayabiliyoruz. Elbette kimi zaman yönetemediğimiz durumlar da mevcut olabiliyor. Gündelik yaşamın stresinde kendimize vakit ayırmanın ve içsel huzurumuzu dengede tutmanın, bize zarar verici yaşam olaylarından minimum seviyede etkilenmenin yöntemleri mevcut. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

1)     Diğer insanlarla iletişimimizde her söyleneni her yapılanı üstümüze alınmamak bizi stresten uzak tutacak etmenlerden bir tanesidir. Bu insanın zihninde bilişsel çarpıtmaları minimuma indirecek bir yöntemdir. Her söyleneni, her konuşulanı üstümüze alınmamamız gerekir. Olası ihtimalleri her zaman hesaba katmalıyız. Eğer ki bize karşı kasıtlı bir söylemle karşılaşırsak bu söylemi kendi içimizde büyütmek yerine muhatabımız kimse onunla halletmek önem taşır. Böylelikle içimizin daha rahat ettiğini söyleyebiliriz. 

2)     Olaylara hep negatif yönden bakmak bizi oldukça huzursuz edecektir. Her olayın en kötü ihtimalini düşünüp sanki o ihtimal gerçekleşmiş gibi kendimize eziyet etmek iç huzurumuzu azaltacaktır. Bunun yerine bir olaya daha gerçekleşmeden ‘gerçekmiş’ gibi davranmayı bırakıp, olay gerçekleştikten sonra ne yapabileceğimizi değerlendirmek önem arz ediyor. 

3)     Kendimize diğerlerinden az önem vermek. Bu durumu birçoğumuz yaşıyoruz. Diğer insanların fikirlerine, görüşlerine ve değerlendirmelerine kendimizden daha çok önem veriyoruz. Bunu yapmak, kendimizi yok saymak demektir. Bunun yerine öncelikle kendi fikirlerimizi, görüşlerimizi hayat standardına almamız gerekmektedir. Elbette diğer insanların görüşleri önemli ancak bazı zamanlarda diğer insanların görüşlerini çok fazla içselleştiriyoruz. Bunu yapmak bir süre sonra diğerlerine bağlı kalmamıza sebep olacaktır. Her zaman kendimizi ön plana almamız gerekiyor. Bu şekilde iç huzurumuzu çok daha kolay yakalayabiliriz. 

4)     Durup kendimizi dinlemek. Bunu neredeyse hepimiz yapmaktan kaçınıyoruz. Modern dünyada insanlara bir dakika bile durup dinlenmemesi gerektiği empoze ediliyor. Hiçbir saniyemizi bile boşa harcamamalıyız gibi sürekli hareket halinde sürekli para kazanmak durumunda ya da sürekli çalışmak durumundaymışız gibi kendimizi zorluyoruz. Elbette çalışmak, üretken olmak çok mühim şeyler ancak bu telaşede kendimizi ihmal etmek, kendimizi görmezden gelmek iç huzurumuzu sarsacak bir durumdur. Bu sebeple bu yoğun hayat telaşesinde muhakkak kendimize vakit ayırmalıyız. Kendimizi dinlemeyi ihmal etmememiz lazım. Bu sayede iç huzurumuzu her daim dengede ve kontrolde tutabiliriz. 

Bu adımları olabildiğince uygulamaya çalışırsak eğer küçük tüyolarla büyük yıkımların önüne geçmiş oluruz. Her şey ihmal edilebilir, önemli olan kendimizi ihmal etmemek çünkü siz yoksanız hiçbir şey yok. Bunu unutmadan hayat yolculuğumuza devam edelim. 

Konya Psikolog Berin DOĞAN 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57