CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Cinsel Terapi ve Cinsel İşlev Bozuklukları:

Cinsel Terapi Nedir? 

Cinsel terapi; kişinin kendisinde veya partneriyle olan ilişkisinde, çeşitli sıkıntılara yol açan cinsel işlev bozukluklarının ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir terapi yöntemidir. 

 

Cinsel İşlev Bozuklukları: 

Cinsel işlev bozuklukları, bir bireyin ya da çiftin sağlıklı bir cinsel yasam sürdürmelerine engel olan; temelinde psikolojik, tıbbi, kültürel pek çok sebep bulundurabilen cinsel sorunların genel adidir. Tıbbi nedenler arasında seker hastalığı, ilaçların yan etkileri, kalp ve damar hastalıkları sayılabilirken psikolojik nedenlere örnek olarak ise; partnerle yaşanan uyumsuzluklar, depresyon, fobiler, anksiyete, geçmişte yaşanan cinsel travmalar ve kişilerin yaşamında stres yaratan olaylar örnek gösterilebilir. Cinsel işlev bozukluklarının oluşumunda bu nedenlerden yalnızca biri değil, ayni zamanda birkaçı rol oynayabilmektedir.

Cinsel Istek Azlığı:

Toplumumuzda kadınlarda erkeklere oranla daha sik görülmesine rağmen, cinsel istek azlığı şikâyetiyle psikologlara başvurma oranı, görülme sıklığına göre çok düşük kalmaktadır. Bunun sebeplerinden baslicasi, cinselliğin ve cinsel isteğin erkeklere özgü olduğuna dair yanlış inançların bulunmasıdır. Halbuki cinsel istek hem kadın hem de erkek için haz ve doyuma ulaşmanın en doğal yollarından biridir. Cinsel istek azlığı; cinsel faaliyetleri başlatmaya yönelik motivasyonda görülen düşüş, cinselliğe yönelik düşüncelerde ve fantezilerde azalma, birleşme ve orgazma ulaşma konusunda yetersizlik olarak tanımlanabilmektedir. Başlangıç noktası ergenlik döneminden itibaren olabilmekle birlikte sonradan ortaya çıkması da muhtemeldir. 

 

Cinsel Tiksinti Bozukluğu: 

Cinsel ilişkilerden duyulan tiksinti neticesinde kaçınma ve ilişkiye girmeme durumları ortaya çıkmaktadır. Kişi, yalnızca cinsel birleşmeye yönelik değil, öpme ve sarılma gibi cinsel uyaranlara karsı da ayni tepkiyi verebilmektedir. Diğer cinsel işlev bozukluklarına göre görülme sıklığı daha nadirdir.

 

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu: 

Cinsel uyaranlar yeterli olmasına rağmen orgazm durumuna geç ulaşmak ya da hiç ulaşamamak anlamına gelmektedir. Nedenleri arasında geçmişte yasanmış cinsel travmalar, tutucu düşünceler dolayısıyla baskılanmak, cinsellik konusunda yetersiz ve yanlış bilgiler, partnerle olan problemler, erkekte yaşanan erken boşalma ya da ereksiyon sorunları ve iletişim problemleri sayılabilir. Sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda orgazm bozukluğu, cinsel terapistler sayesinde etkin bir biçimde tedavi edilebilmektedir. 

 

Vajinismus: 

 

Başlıca sebepleri arasında; cinsel bilginin ve eğitimin yetersizliği, kadınların kendi vücutlarını ve cinsel organlarını tanımamaları, cinsellikle alakalı tutucu yaklaşımlar ve tabular sayılabilmektedir. Ülkemizde görülme sıklığı oldukça yeygindir. Vajinismus; cinsel birleşme yaşanacağı zaman vajinayı çevreleyen kaslarda oluşan kasılmalar, şiddetli acı ve bu sebeplerden dolayı cinsel birleşme yaşanamaması anlamına gelmektedir. Cinsel birleşme yasansa dahi çok ağrılı ve acili olabilmektedir. İlişki  esnasında  bacaklarda kitlenme ya da cinsel birleşme yasayamayacağına dair güçlü bir inanç, kasılmalara eşlik edebilmektedir. Cinsel yasamın başlamasıyla ya da kürtaj, doğum gibi durumlardan sonra gelişebilmektedir. İlaç tedavisi ya da cerrahi operasyonlarla vajinismusun tedavisi mümkün değildir. Cinsel terapi sayesinde kolaylıkla üstesinden gelinmektedir.

 

Erektil Disfonksiyon:

Yaşanacak cinsel faaliyet için yeterli olan ereksiyona ulaşamama ya da kalıcılığını sağlayamama durumudur. Erektil Disfonksiyon diyebilmemiz için bu durumun tekrarlayıcı ya da uzun süreli olması gerekmektedir. Toplumda ve ülkemizde görülme sıklığı yüksektir. Madde ve alkol kullanımı, ileri yas, tansiyon, seker gibi rahatsızlıkla beraber görülebilmektedir. Tedavisinde pek çok yaklaşım bir arada kullanılabilmektedir. 

 

Erken Boşalma:

Erken boşalma, kişinin boşalma süresini denetleyememesi ve çok az bir uyaranla dahi kontrol dışında boşalma sorunu yasamasıdır. Birleşme öncesinde ya da birleşme sonrasında 1 ile 3 dakika arasında boşalma, erken boşalma olarak adlandırılmaktadır. Tedavi olarak, cinsel terapiyle kişiye boşalma ile alakalı denetim ve kontrol yetisi kazandırılmaktadır. 

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Paşa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57