Uyurgezerlik Nedir? Uykuyla Bağlantılı Hareket Bozukluğu Nedir?

Uyurgezerlik Nedir? Uykuyla Bağlantılı Hareket Bozukluğu Nedir?

Uyurgezerlik Nedir? Uykuyla Bağlantılı Hareket Bozukluğu Nedir?

Uyurgezerlik

Genelde çocukluk çağında sık, yetişkinlikte nadir görülse de her yaşta rastlanabilen bir uyku bozukluğudur. Kişi; uykunun ilk birkaç saatinde yatakta oturma, başka odalarda gezinme, giyinme, kapıları açma gibi davranışlarda bulunabilir. Bu sırada kişinin yüzü ifadesizdir, belli bir noktaya bakarak hareket eder, uyarıcılara yanıt vermez ve uyandırmak zordur. 

Uykuyla Bağlantılı Hareket Bozuklukları:

Huzursuz bacak sendromu, uyku esnasında çeşitli kol ve bacak hareketleri, diş gıcırdatma uykuda görülen çeşitli hareket bozukluklarındandır. Burada önemli nokta, bu hareketlerin gündüz de yaşanıp yaşanmadığıdır. Gündüzleri yaşanan bu bozukluklar, genellikle geceleri de hafif olarak kendini gösterebilir ancak uyku bozukluğu kapsamında değerlendirilmezler. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler öncelikle fizyolojik durumlarını araştırılmalı; anemi, üremi ve nörolojik bazı rahatsızlıkları olup olmadığına emin olmalıdırlar. Sonrasında ise psikolog tarafından psikolojik bulgular tespit edilerek kişiye uygun olan terapi yöntemi eşliğinde, tedaviye başlanmalıdır.

 

Psikolojik bozukluklarda uyku sorunları sıkça görülmekle birlikte, kişinin duygu ve düşünce dünyasını meşgul eden, psikolojik olarak acı duymasına sebep olan her türlü etken uykunun bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bununla paralel olarak, sağlıklı uyku uyuyamama durumları da kişide çeşitli psikolojik rahatsızlıklar oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. İki durumda da kişiye rahatsızlık veren durumların ortadan kaldırılabilmesi için; danışanın klinik öyküsü ışığında BDT, EMDR, hipnoterapi  gibi kişi üzerinde en iyi neticeyi verecek terapi biçimleri uygulanmaktadır. 

 

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Paşa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57