ZAYIF BİREYLERDE KİLO ALIMI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

 ZAYIF BİREYLERDE KİLO ALIMI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

 ZAYIF BİREYLERDE KİLO ALIMI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

 ZAYIF BİREYLERDE KİLO ALIMI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

İnsanların zayıf ya da kilolu olması Dünya Sağlık Örğütü’nün belirlediği  BKİ(vücut kitle indeksi) aralıklarına bağlıdır. BKİ, vücut kitlesinin boyunun karesine(metre cinsinden) bölünmesi ile bulunur. BKİ’ si 18 ve altı olanlar zayıf grubuna girmektedir.BKİ durumuna bakılarak vücudun düzenli kilo alınmasında,besinlerin enerji dengeleri önemlidir.Bu süreçte alınan enerjinin harcanandan fazla olması gerekir.Bu nedenle kilo almak isteyen tüm bireylerin enerji alımı arttırılmalıdır.Yüksek kalorili,bol karbonhidratlı besinlerle kilo alınacağı düşünülse de vücudun sağlıklı kilo alması için sağlıklı bir program uygulanması şarttır.Sağlıklı bir beslenme ile alınan tüm kilolar yağdan olacağı için dengesiz kilo alımı hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir. 

-Kahvaltı muhakkak yapılmalıdır ve erken saatte yapılması kilo alımında önemlidir. Kahvaltıda peynir, yumurta, süt gibi protein içeriğine sahip bir besin ve ekmek tüketilmelidir. 

-Kahvaltıda çay yerine meyve ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketmek hem enerjinizi arttırır hem de yüksek kalorilidir.

-Kas dokusunun  artması için öğünlerde karbonhidrat ile protein beraber alınmalıdır. Ara öğünlerde kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler, tost, süt, kek, taze ve kuru meyveler, ayran gibi gıdalar alınmalıdır.

-Yemeklerle beraber içecekler,su,salata tüketilip anlık tokluk sağlanmaması için ,ana yemek öncelikle tüketilmelidir.

-Her öğün muhakkak kalorili olduğu için tatlı tüketimi yanlıştır.Anlık doygunluk sağlayacağı için iştahı kapatır.

-Su tüketimi yemeklerden 30-40 dk sonra olmalıdır.

-Kaliteli yağlar olan bitkisel yağlar,ceviz,fındık,fıstık özellikle fıstık ezmesi akşam  yemeğinden sonra tüketilmelidir.

-İştah problemi olanlarda yemeklerden 1 saat önce hafif tempoda yapılan 30-40 dk lık yürüyüş iştahın açılmasında etkilidir.

-Yaş meyvenin yanında kuru meyvede tüketilmelidir.

-Öğünler tek çeşit değil her besin grubunu içermelidir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen bireyler öncelikle bir diyetisyene başvurup kilo alamamasının sebepleri incelenmeli eğer fiziksel bir engel yok ise diyetisyenle beraber ölçümler yapılıp hedef kilo belirlenmelidir.Bu amaca yönelik bir plan oluşturularak  birey dengeli ve sağlıklı kilo alabilir.

 

-----------------------------------------------------

Adres: Ferit Paşa Mah. Nişantaş Sok. 18/A Selçuklu/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

konya diyetisyen, diyet konya

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57