NEDEN SEBZE TÜKETMELİYİZ?

NEDEN SEBZE TÜKETMELİYİZ?

NEDEN SEBZE TÜKETMELİYİZ?

NEDEN SEBZE TÜKETMELİYİZ?

Türkiye dört mevsim yaşayan bir ülke olduğu için çeşitli meyve ve sebzeleri bir arada bulunduruyor.Böylece aslında her türlü sebze ve meyveye ulaşma imkanımız var.Sebzeler ulaşımı kolay olmasına rağmen tüketme sıklığı ülkemizde düşük olan bir besin.Aslında bu da bizim almamız gereken vitamin ve mineralleri  daha az almamıza neden oluyor.Böyle olunca da eksikliğe bağlı vücudun verdiği tepkiler de farklı oluyor.

 

-Türkiye Beslenme Rehberine göre sağlığımız için,  günlük toplam 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi gerekir.

-Hücre yenilenmesi için;sebzeler içerdikleri özellikle E ve C vitamini sayesinde hücrelerin daha aktif çalışıp  ,yaşlanan ya d ahasarlı hücrelerin onarımı için  tüketilmelidir.

-Beyine olumlu sinyaller gitmesi için;  sebzeler içerdikleri B grubu vitaminler ile bağırsaklardaki iyi bakterileri destekleyerek, kaygı ve depresiyon gibi psikolojik temelli hastalıkların oluşumunda olumlu sinyaller göndererek  belirtilerini azaltır.Ayrıca koyu yapraklı sebzelerde bulunan  magnezyum içeriği sayesinde  kortizol hormonu düzeylerini dengeleyerek kaygı bozuklukları riskini azaltır.

-Bağırsak sağlığı için;sebzeler lifli besinlerdir.Lif demek bağırsakların düzgün çalışması için gerekli besin demektir.Çalışan bir bağırsak; dengeli bir vücut, besin eksikliği olmayan bir vücut , sağlıklı düşünebilen bir beyin, kilosu dengeli olan bir birey demektir.

-Kanser riskini azaltmak için; Vücutta serbest radikallerin yani vücuda zarar veren bileşenlerin artmasıyla kanser oluşur.Sebzeler içerdiği fitokimyasal dediğimiz , vücudu serbest radikallere karşı koruyan bileşenler ile vücudun iç savunmasını  destekler.Aslında düzenli sebze tüketimi ile de  hastalıklardan korunmak mümkün.

 

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

KONYA DIYETISYEN

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57