MELİSA ÇAYININ VÜCUDUMUZA NASIL BİR ETKİSİ VARDIR?

MELİSA ÇAYININ VÜCUDUMUZA NASIL BİR ETKİSİ VARDIR?

MELİSA ÇAYININ VÜCUDUMUZA NASIL BİR ETKİSİ VARDIR?

MELİSA ÇAYININ VÜCUDUMUZA NASIL BİR ETKİSİ VARDIR?

Türkçe ismi Oğulotu olan melisa otu, bir Akdeniz bitkisidir. Melisa bitkisinin birden fazla alt türü olup sadece tek çeşidi limon kokulu ve tedavi edici özelliğine sahiptir. Ortaçağda özellikle uykusuzluk,diş ağrısı, sindirim bozuklukları, baş ağrısı gibi hastalıklar için kullanılmıştır.Tıbbın önemli  kurucularından olan İbn-i Sina eserinde, bu bitkinin bütün balgam cinsi hastalıklar dediği iltihabi hastalıklarda etkili olduğunu kaydetmiştir.Ayrıca kokusunun yatıştırıcı etkisinden dolayı kilise zeminlerine serpiştirerek insanların kiliseye geldiklerinde daha sakin bir ibadet yapmaları için kullanmışlardır.

Türkiye’ de halk arasında limon otu olarak da bilinen melisa otunun yaprakları bazı hastalıkların belirtilerinin azaltılması için kullanılmaktadır. Melisa otu, bilişsel performans ve ruh halini dengelemek, özellikle anksiyete ve buna bağlı uykusuzluk, gerginlik gibi psikolojik bozuklukların belirtilerini azaltabilmektedir. Ayrıca sinir sistemine bağlı anksiyetenin sindirim sisteminde oluşturduğu bulantı, kramp, ağrı ve hassasiyet gibi durumların iyileştirilmesinde büyük etkisi vardır. Buna bağlı sinirsel sindirim sistemi hastalıklarında, psikosomatik kalp rahatsızlığı ve migren tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde de kullanılabilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, özellikle gençlerde melisa ekstresinin verilerek dikkat kalitesinin arttığı gözlemlenmiştir.

Melisa çayını yapmak için; 2-3 yaprak melisa otunun üstüne kaynar su ekleyerek 10 dk demlenmesi sağlanır. Daha sonra süzülerek içilebilir.

UNUTMAYIN, bitkiler, kişinin hastalığı ya da kullandığı ilaç olmadığı taktirde çay olarak kullanılabilir. Hastalığı olan ve ilaç kullanan kişiler uzmanına danışmadan kullanmamalıdır. Yine gebelik sürecinde, kişinin bu tür çayların kullanımı konusunda doktoruna danışması ve onay alması oldukça önemlidir. 

 

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

konya diyetisyen

 

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57