TÜRK MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: YOĞURT

TÜRK MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: YOĞURT

TÜRK MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: YOĞURT

TÜRK MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: YOĞURT

     Yoğurt, sütün fermente edilmesi ile yapılan bir üründür. Yüzyıllardır insanlar tarafından tüketilen bu besin Türk kültürünün olmazsa olmazıdır. Vücuda birçok etkisi olan yoğurdun bildiğimiz en önemli özelliği kalsiyum deposu olması. Bununla birlikte her gün düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirmesinden, bağırsak sağlığını korumasına, tatlı krizini önlemesine dek vücudumuz için çok önemli faydaları vardır. Besleyici olan yoğurdun özellikle çocukluk ve yaşlılık döneminde tüketiminin daha artması özellikle kemik sağlığı için önemlidir. Yoğurt; içerdiği kalsiyum,B6, B12, potasyum, magnezyum içeriği ile birçok özelliği ile insan sağlığı açısından çeşitli yararları vardır. Her gün tükettiğimiz yoğurdun vücudumuza ne gibi yararları var?

Çalışan Bir Bağırsak İçin: Yoğurt

     Bağırsakların çalışması, bağırsaklarda yaşayan bakterilere bağlıdır. Bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin artması için düzenli olarak beslenmemize probiyotikleri eklememiz gerekir. Probiyotikler, bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkisi olup, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan yararlı bakterilerdir. Dışarıdan alınan yoğurtlara göre evde yapılan yoğurtların probiyotik oranı daha yüksektir. Bu yararlı bakterilerde, bağırsak duvarında bulunan ve besinlerin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenler. Yoğurt, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde kabızlık ya da ishal gibi problemlerin oluşma riskini azaltır.

Kilo Vermede Büyük Bir Etken!

     Yoğurt, sağlıklı bir protein olduğu için özellikle sağlıklı beslenme sürecinde büyük bir role sahip. Diyet sürecinde protein yapısından dolayı tok tuttuğu için özellikle ekmek grupları ile tüketilmesi tokluğun uzun süre devamını sağlıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

     Bağışıklık sistemi için en önemli yapı aslında bağırsaklarımız. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin fazla olması vücudumuzun hastalıklara karşı savunmasının artması demek. Özellikle bağışıklık hücrelerinden biri olan T hücrelerinin de çalışmasını destekliyor. Ayrıca son zamanlarda yapılan çalışmalarda  kronik hastalıklar olan şeker-kolesterol-tansiyon gibi hastalıklarında, bağırsaklardaki kötü bakterilerin artıp besinlerin emiliminde ters etki yaptığı gözlemlenmiş.Yani sağlıklı bağırsaklar için yoğurt tüketimi kesinlikle arttırılmalı.

Canım Sürekli Tatlı İstiyor Diyorsanız…

     Dediğimiz gibi yoğurt sağlıklı bir protein. İçeriğinde hem protein hem karbonhidrat hem de yağı dengeli içerdiği için tüketildiğinde kan şekerini uzun süre dengeleyerek tokluk sağlıyor. Aslında dengesiz beslenmeden dolayı sürekli tatlı yiyen kişilerde şekerin düşmesine bağlı tatlı türevi tüketmek istediklerinde yoğurt tatlı yerine kan şekerini yükseltiyor. Öğün aralarında yoğurdun yanına bir meyve ekleyerek hem daha tatlı  hem de daha enerjik bir ara öğün yapabilirsiniz.

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

DİYETİSYEN HATİCE ALTUNSOY

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57