BİYOLOJİK SAATİMİZ KİLO VERMEMİZİ ETKİLİYOR

BİYOLOJİK SAATİMİZ KİLO VERMEMİZİ ETKİLİYOR

BİYOLOJİK SAATİMİZ KİLO VERMEMİZİ ETKİLİYOR

BİYOLOJİK SAATİMİZ KİLO VERMEMİZİ ETKİLİYOR

     Sağlıklı yaşam denildiğinde aklımıza ilk olarak ne yediğimiz, ne içtiğimiz, nasıl hareket ettiğimiz gibi şeyler gelir. Sağlığımızı korumak için yediklerimiz elbette önemlidir. Kilo vermek için ya da kilonuzu korumak için hep sağlıklı beslenme ve diyetten bahsederiz. Sağlıklı beslenmede kalori hesapları, besin çeşitleri, yeme düzeni, dengeli besin alımı gibi birçok faktöre uymaya çalışırız. Bazen ne kadar sağlıklı beslensek, yediğimize içtiğimize dikkat etsek, düzenli olarak hareket etsek de yani tam uyum içerisinde beslenmemize uysak da vücudumuzda kilo açısından değişiklik olmaz. Peki bu durumda, nasıl bir uyku düzenimiz olduğunu, nasıl bir yaşam tarzımız olduğunu hiç düşündük mü?

     İnsan, yapısı gereği gündüz yaşama özelliği gösterir. Yani beslenir, egzersiz yapar, çalışır. Gece ise daha çok organlar çalışır ve vücudun dinlenme durumuna geçmesi gerekir. Modern hayatın getirdiği vardiyalı çalışma, özellikle öğrencilerde gece ders çalışma, alışkanlıktan dolayı gündüz uyuyup gece daha çok uyanık kalma gibi durumlardan dolayı vücudun dengesi daha çok bozulur. Aslında bu dengenin bozulması vücudun senkronizasyonunu bozarak enerji dengesini etkilemekte, obezite, diyabet ve kalp hastalıklarına da yol açabilmektedir.

     Biyolojik saat yani sirkadiyen ritim vücut işlevlerinin düzenli olarak işleyişidir. Uyku ve uyanıklık döngüsü, vücut sıcaklığı, hormonların salınımı, metabolik aktiviteler, duygu durum değişiklikleri, kalp hızı, kişisel performans gibi değişiklikler bu ritmin bir parçasıdır. Yani aslında vücut da saat gibi çalışır. Kendisini otomatik olarak ayarlayıp belirli saatlerde vücudun farklı işleyişlerini yerine getirir. Bu da aslında vücudun daha dengeli ve düzenli bir şekilde kendi kendine çalışmasını sağlar. Bu çalışmada her şey düzenli giderken kişinin hayatındaki düzensizlikler bu dengeyi bozacağı için maalesef metabolizmamıza da etkisi olur. Metabolizmanın  bozulması, kilo alımı beraberinde de başka hastalıklara kapı açar. Bu durumda hayat alışkanlıklarının değişikliği için uzmanlardan  yardım alınabilir.

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

DİYETİSYEN HATİCE ALTUNSOY

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57