ÖZ ŞEFKAT NEDİR?

ÖZ ŞEFKAT NEDİR?

ÖZ ŞEFKAT NEDİR?

ÖZ ŞEFKAT NEDİR?

     Yakından tanıdığımız ve bizim için önemli olan kişilerin bir problemi olduğu zaman onları dinlemek, onların yanında olmak ve şefkat göstermemiz oldukça doğal ve genellikle yaşadığımız bir durumdur. Fakat kendi yaşamımızda bir problemle karşılaştığımız zaman aynı şefkati kendimize de gösterebiliyor muyuz?

     Öz şefkat (Bilinçli Farkındalık), kişilerin değer verdiği birine şefkat gösterir gibi kendisine de aynı şefkati gösterebilmesi, kişinin kendi acısına veya başarısızlıklarına karşı açık olması, bu durumları kabullenmesi ve kendine nezaket ile yaklaşması olarak tanımlanır( Neff,2003).  Bir başka ifadeyle aslında bireyin kendisine “arkadaş” olması şeklinde ifade edebiliriz. Yapılan araştırmalara göre çoğu bireyin kendi başarısızlığı söz konusu olduğunda kendisine karşı diğer insanlara olduğundan daha fazla yargılayıcı bir tutum içerisinde olduklarını göstermektedir (Neff,2003).  Kadınların erkeklere göre kendilerini daha fazla eleştirdikleri ve kendi olumsuz inançlarına odaklandıkları daha sık görülen bir durumdur.

    Peki öz şefkat duyabilmek için gerekenler nelerdir? Öz şefkat çalışmalarıyla tanınmış Kristin Neff’e göre (2003), öz şefkatin üç temel özelliği vardır.

1. Öz nezaket: Kişinin kendini sürekli bir biçimde olumsuz yönde eleştirmesi yerine kendine anlayışla ve nezaketle yaklaşmasıdır. Öz nezaket, başarısızlığı görmezden gelmek anlamını taşımaz. Tam tersi başarısızlığın farkında olmak ve buna rağmen kişinin kendisine anlayışla yaklaşabilmektir.

 

2. Ortak insanlık duygusu: Kişinin başına gelen şeyi sadece kendisinin yaşadığını düşünmemesidir. Ve diğer insanların da aynı durumda olabileceği göz önünde bulundurmasıdır. “Neden bu sadece benim başıma geliyor?” gibi bir düşünce yapısı kişileri daha çok yalnızlık duygusuna sürükler ve diğer kişilerden uzaklaştırır.

 

3. Bilinçli farkındalık: Kişinin deneyimlerinin, duygularının ve düşüncelerinin farkında olmasıdır. Kişinin kendine nazik ve anlayışlı yaklaşması için öncelikle kendi durumunun farkında olması gerekmektedir.

 

Öz Şefkat Kişiye Neler Kazandırır?

-          Öz şefkat; Kişide depresyon, kaygı ve stresi azaltır.

-          Öz şefkat, çevremizdeki kişiler ile kurduğumuz iletişim bağını güçlendirir ve kendimizi daha iyi etmemize olanak sağlar.

-          Öz şefkat sahibi kişiler yaşamdan zevk alır ve sağlıklı yaşam tarzını benimserler.

-          Hayata karşı daha pozitif, olumlu bakmamıza olanak sağlar.

Öz Şefkatin Yararları

   Kendimize şefkat göstermek, bizlere kendimizi sevmeyi ve anlamayı öğretir ve hedefler. Hem mental olarak, hem de fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkileyen öz şefkat daha çok motivasyonumuzu arttırırken öz güvenimizi de güçlendirir. Kendimize, kendimizin yakın arkadaşı gibi davranmamız ve ilgi ve sevgi duymamız; öz şefkatin temel amaçlarından birisidir.

Kaynakça

    Neff, K. (2003). Self-compassion: An alternative conceptualization of a healthy attitude toward oneself. Self and Identity, 2, 85-101.

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

KLİNİK PSİKOLOG BETÜL PALANCI

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57