Zamanı Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

Zamanı Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

Zamanı Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

Zamanı Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

      Zamanı doğru kullanmak, aslında birçok işimizi daha kısa sürede bitirmemizi ve zihinsel olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Çünkü zamanı doğru kullanan kişiler, kendilerini hayata karşı daha başarılı hissediyor ve bunun sonucunda daha mutlu oluyor. Durdurulması ve yavaşlatılması mümkün olmayan zamanı, verimli ve etkili bir şekilde kullanmak için “zaman yönetiminin” doğru yapılması önemlidir. Zaman yönetiminin doğru yapılabilmesi için kişilerinde bu duruma ruhsal olarak hazır olması gerekli. Bunu ise, kişinin kendine olan güveni, başarmak isteği, mücadele azmi, gerekli bilgilere sahip olması, planlama ve uygulama sürekliliğine inanması gibi faktörler belirliyor.

     Yapılan araştırmalara göre kişiler zamanın sadece yüzde 60’ına müdahale edebiliyor.  Kontrolümüz dışındaki gelişen durumlarda ise zamanın sadece yüzde 40’ını kaplıyor. Zaman yöntemiyle bu oranı yüzde 100’e çıkarmak pek mümkün olmuyor.

     Zamanı verimli şekilde kullanmak isteyen kişinin hayata karşı, “Ben neyin gerçekleşmesini istiyorum? Hangi alanlar ilgimi çekiyor?” vb. kendimize sorular sormak, işimiz için ise, “Hangi işlerden zevk alıyorum? Kendimi nasıl motive edebilirim…” gibi soruları kendimize yöneltmemizde önemli bir unsurdur.

      Öncelikli olarak, zamanımızı nerelere harcadığımızı belirlemeliyiz. Bunun için, bir ay süre zarfında her gün olacak şekilde yapılmış tüm işlerinizi kaydedin. Bu en başta sıkıcı gelebilir, ancak zamanımızı nasıl harcadığımız konusunda bize önemli ipuçları verecektir.

      Dikkat ve odaklanma problemlerini çözmek, zamanı daha verimli kullanmak için planlı olmak çok önemlidir. Kontrol edebildiğiniz yüzde 60’lık zaman dilimini planlayın. Bu planlamayı, yıllık, aylık, haftalık ve günlük olarak mutlaka yazılı yapmakta fayda vardır. Böylece kafamızdaki zaman planını unutmamış ve zihnimizin meşguliyetini azaltmış oluruz. Ayrıca bu yöntem dikkat ve konsantrasyonunuzun artmasına da yardımcı olacak, etkinlik arşivinizin meydana çıkmasını sağlayacaktır.

      Fransız yazar Jean de Bruyere’nin bu sözündeki gibi: “Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikayet edenlerdir.”  ifade etmiştir.

 

 

Zamanımızı daha verimli ve etkili kullanmak için:

 1. Her zaman adım adım ilerlemeyi tercih edin. Önceliklerinizi belirleyip önceliklerinizi sırasıyla hayata sokun.

 2. Her sabah 15 dakikanızı o gün yapmanız gerekenleri planlamaya ayırın. Eğer sabah saatlerinde buna çok uygun değilsek akşamları bir sonraki günün planını yapmamızda fayda vardır.

 3. Planlarınızı ve yapmanız gereken sorumlulukları belirli zaman aralıklarında gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirin. Zaman zaman öncelikleriniz değişebilir. Böylece değerli zamanınızı önceliği olmayan işlere harcamaktan kurtulmuş olursunuz.

  4. Yanınızda mutlaka bir küçük not defteri bulundurun. Planladığımız işleri ve gün içerisinde yapmanız gerekenleri bu not defterine kaydedin ve o gün içerisinde planlayıp uyguladıklarımızın yanına işaret koyun.

  5. Aynı anda birden fazla iş yapanlara özenmeyin. Öncelikli olarak tek bir işe odaklanıp o işi bitirmeye çalışın.

 6. Kendi kararlarınıza güvenin. Planladığınız işin düşündüğünüz yöntemle daha kısa zamanda çözüme kavuşacağına inanıyorsanız kendi planınızı uygulamanız bu noktada çok önemli. Başkalarının önerilerini yerine getirmekle vakit kaybetmeyin.

    Sorumluluklar her zaman %100 tamamlanamayabilir, önemli olan elinizden geleni yaptığınızın bilincinde olmak. Günün sonuna bakacak olursak hiçbirimiz robot değiliz; bu nedenden dolayı kendinizi aşağı çekmektense, bir sonraki günü daha verimli bir şekilde planlamak psikolojiniz için çok daha faydalı olacaktır.

-----------------------------------------------------

RANDEVU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

ADRES: FERIT PAŞA MAH. NIŞANTAŞ SOK. 18/A SELÇUKLU/KONYA

TEL: 0332 322 75 57 - 0544 943 42 00

-----------------------------------------------------

KLİNİK PSİKOLOG BETÜL PALANCI

YUKARI
Aydınlatma Metni 'ni okudum, bilgi sahibiyim
RANDEVU AL 0332 322 75 57